Türkiye'deki Eğitim Sistemi

Acaba Bursa Özel Okullar Fiyat Listesi Nasıldır?

27 Eylül 2018 | admin | Yorum yap

Hepimiz biliriz ki özel okullar çoğu ailenin olduğu gibi maddi açıdan bizim de canımıza okur. Ancak biz cebimize göre bir tercihte bulunup, hangi zamanlarda hangi sınıflarda özel okula vermemiz gerektiğinin farkına varmalıyız. Tabi özel okul fiyatları bursa içinde de değişim göstermektedir. Performanslarına göre bursada ozel okul fiyatlari da değişim göstermektedir. Bu performansı incelemeden çocuğumuzu bir okula göndermek, sadece düşüncesiz bir çift ebeveynin yapacağı tarzdan bir davranıştır. Siz siz olun, asla böyle bir saçma davranışta bulunmayın. Unutmayın, çocuğunuzu gönderdiğiniz okul, o insanın gelecekte imzalarından biri olacaktır. Bu durum, ne kadar küçük bir şey gibi dursa da çocuğunuzun bir ömür “Lise” hayatı olarak aklında kalacaktır.

Açıkcası bir özel okul burs kolay kolay vermez. Bu burs seçenekleri teog sonucunda verilir. Ve özel okullar teog burs oranları sonucunda değişir. Aldığınız puan, yani sıralama ne kadar önlerdeyse, aldığınız burs o kadar değişebilir. Tabi bu sıralamalar da her yıla özel olarak değişebilir. Ancak bu değişimler genelde küçük rakamlarla olur. Yani sıralamalarda ortalama değişimler vardır. Sonuçta bir okulun performansı ortadadır. Öğretmen değişimi, kalite yükselişi gibi nedenlerden biraz yükselebilir. Ancak bu yükseliş, yine ortalamaya dahildir. Örnek verecek olursak özel okul bursluluk sınavları 2017 bursa , isim vermek istemiyorum ancak, bir okul kendi bünyesinde yaptığı seçenekler neticesinde, 4000 kişi üste çıkmıştı sıralamada. Önemli olan okulun o yılki aldığı sıralama değil de, son 5 yılda kendi bünyesindeki yükseklere tırmanışı veya düşüşüdür. Çocuğunuz teoga girdi, ve göndermeyi düşündüğünüz okulun son 5 yılına baktınız. Ve karşınıza okulun son 5 yılda sıralamada, toplam 10.000 kişi düştüğünü farkettiniz. Bu okula göndermek çocuğunuzu düşüşte bir okula gidip de “belki performansları iyi devam eder” demek gibi bir şey.

Nasıl İşler Bu Özel Okul Bursluluk Sınavları ?

Özel okulların afişlerini kesin görmüşsünüzdür. ” İLK 3 KİŞİYE %100 BURS” Ama neden? Neden böyle bir arayışa girdikleri bence yeterince belli. Çünkü önceki bir yazımda nedenlerinin sadece başarınızla övünüp, reklamını yapmak olduğunu söylemiştim. Bu şekilde özel okul burs sistemi, sizin için hizmet vermektedir.Bu olayla ilgili özel okul bursluluk sınavları, bünyesinde bu bursluluk sınavlarının kazananlarını barındırıp, içinde zaten çalışma isteği olan insanlara ders verip, onları 12. sınıfa gelince üniversite sınavında yaptıkları yüksek başarılarla övüp reklamını yapmaktadır. Ve size bir sır vereyim, o bursluluk sınavını kazanan ve üniversite sınavında başarı gösteren öğrencilerin başarısı %80 kendinden %20 okuldan gelmektedir. Yani okul öğrencinin bilmesi gereken dersi eksik veya fazla bir şekilde verir. bu olay %20’dir. Öğrenci gidip bununla ilgili soru çözer, ekstra metinler okur daha çok öğrenir ki bu da kalan %80’dir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir