Türkiye'deki Eğitim Sistemi
Bursa İlkokullar

Bursa İlkokullar

1 Kasım 2018 | admin | Yorum yap

Bursadaki en başarılı ilköğretim okulları sizce hangi kriterlere göre sıralanıyor hiç bunu düşündünüz mü? Bir arkadaşım kardeşini ilkokula kayıt yaptırmak için erkenden kolları sıvamış ve yapmış olduğu araştırmaları benimle paylaşmıştı. Ben de sizlere arkadaşımın hangi kriterleri sıraladığını paylaşmak istiyorum. Kendisi biraz pinpirikli birisi olduğu için ben bazı konuları abarttığını düşünsem de belki de kardeşim olmadığı için tam olarak empati kuramamış da olabilirim.

Bursada en iyi ilköğretim okulları öncelikle çocukların güvenliğini sağlamakla yükümlü olmak zorunda. Okulda muhakkak bir güvenlik görevlisi olmalı. Dışarıdan okulla hiç alakası olmayan kişiler okula girişine izin verilmemeli. İlk kriter olarak arkadaşım güvenlik konusunu gündeme taşımış. Kendisi haksız da sayılmaz. Televizyonlarda okul çıkışlarında okul etrafında gezinen art niyetli insanları hep görüyoruz. Bu tarz üzücü durumlarla karşılaşmamak adına okula öğrenci yakınları dahi giriş yapsa kim neden nereye geldi gibi bir ziyaretçi defteri olmak zorunda. Bursanın en iyi ilköğretim okulları sıralaması tabi ki sadece güvenlikten ibaret olamaz. Bir ilkokul düşünün kale gibi korunuyor ama içindeki öğretmen kalitesi kötüyse elbette o okula iyi bir okul diyemeyiz. Öğretmenlerin sadece iyi bir üniversite mezunu olmaları da o öğretmenin eğitim konusunda iyi olduğu anlamı taşımaz. Evet bu bir kriter ama öğretmenler zamanla meslek içerisinde yıpranıyorlar. Performans bazlı bir öğretmen seçimi her zaman öğrencileri başarıya götürür. Bursa ilköğretim okulları hem devlet hem de özel okullarda ciddi başarılar getiriyor. Sanırım Bursa halkı eğitim ve öğretime ciddi derecede önem veriyorlar.

Bursa İlköğretim Okulları Başarı Sıralaması

Bursa özel ilköğretim okulları deyince güvenlik ve öğretmen kalitesinden sonra sanırım 3. sırayı okulun sahip olduğu fiziki donanımlar alıyor. Özellikle ilköğretim çağındaki çocuklar öğrenmeye ve taklit etmeye çok daha yatkın oluyorlar. Bir ilkokul düşünün bahçesinde spor faaliyetleri ve okul içerisinde bilim odalarından müzik sınıflarına kadar her türlü etkinlik var. Bu durumda çocuklar oyun oynayan arkadaşlarını gördükçe ya da aktivite hobi yapan arkadaşlarını gördükçe onları taklit edecekler. Belki de hiç farkında olmadıkları yeteneklerini keşfedecekler. Evet özel okul Bursa sıralamasında diğer faktörleri sıralayan arkadaşım sözlerine şu şekilde devam etti. Okulun eve olan yakınlığı,konumu,sınıfların havadar olması,okul yönetiminin anlayışlı olması ve öğrencilerle etkileşim halinde olması gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir