Türkiye'deki Eğitim Sistemi
Bursa İlkokullar

Bursa İlkokullar

8 Ekim 2018 | admin | Yorum yap

Bugün sizlere bursa en iyi özel okullar seçerken nelere dikkat ettim ondan bahsedeceğim. Tam 1 yıl önceden başlayan tasalanma ve kaygılanma neredeyse geceleri beni uyutmuyordu. Bir psikolog olarak zaten karmaşık eğitim sisteminin tam da ortasında olduğum için her şeyden haberdarım diyebilirim. Bursadaki en başarılı ilköğretim okulları seçerken işi asla oluruna bırakmadım. Resmen okul okul gezdim,her okulun hem öğretmenleriyle hem de okul idaresiyle tek tek konuştum. Bugün sizlere nasıl kriterler uyguladığımı anlatmak istiyorum. Ben bir psikolog olarak herkes bana çok abartıyorsun demişti ama duyduklarım ve şahit olduklarım iyi ki de incik cincik araştırma yapmışım dedirtti. Hatta çevremdeki herkes bana hak vermeye başlamıştı.

Bursa ilköğretim okulları sınıfları en fazla 23 kişi olmalı. Eğer çalışıyorsanız kendinize şu soruyu sorun. Tam gün mü olsun yarım gün mü olsun? Çocuğunuz okuldan gelince evde kimse olacak mı? Eğer eşiniz çalışıyorsa ve çocuğunuzun abisi ya da ablası yoksa o zaman mutlaka tam gün okul seçin. Okulun tuvaletleri temiz ve sınıfları ferah olsun/olmak zorunda çünkü orada siz de duramazsınız. Çocuğum okuldan soğumasın diye her kriteri göz önünde bulundurdum. Bursada en iyi ilköğretim okulları listesinde sosyal faaliyetler çok çok önemli. Eğer sosyal aktivite yoksa çocuğumu o okula göndermem. Bursanın en iyi ilköğretim okulları sıralaması yaparken disiplin anlayışını da elden bırakmamak gerekir. Okulun ya da öğretmenlerin disiplin anlayışı benim disiplin anlayışım ile aynı olmak zorunda. Eğer farklı metodlarla disiplin uygularsak ya evde sorun çıkar ya da okulda sorun çıkar. Evde benim ak dediğime okuldakiler kara,okuldakilerin kara dediğine ben ak dersem çocuğum neyin doğru neyin yanlış olduğunu anlayamaz ve en son kendi bildiğini yapar.

Bursa İlköğretim Okulları Başarı Sıralaması

Bursa tam gün ilköğretim okulları seçerken eşimin de çalışıyor olmasını en önce kriter olarak koydum. Olayı biraz daha abartarak her okulun adını ayrı ayrı gazete küpürlerinde aradım ki o okulla ilgili daha önce bir skandal var mı yok mu diye? Tüm öğretmenlerle görüşmemin yanı sıra okuldaki okuyan ve devam eden öğrencilerin velileri ile görüştüm. Forum sayfalarında her okulun adını tek tek arattırdım ve başka okul tavsiyeleri de istedim. Her okul sahibinin sosyal medya hesaplarını buldum ve neler yazmışlar hepsini tek tek okumaya başladım. Çocuğum için bursanın en iyi ilkokulları listesini ararken görmüş olduğunuz gibi her şeyi en ince ayrıntısına kadar düşündüm. Bursa en iyi ilköğretim okulları seçerken okulun sahibi de benim için çok önemli. Bir okul sahibi nasıl bir düşünceye sahipse o okulun öğretmenlerini de ona göre işe alır ve okulun eğitim sistemini de ona göre değiştirebilir. İster bana katılın isterseniz katılmayın ben bu şekilde çok güzel bir okul seçtim. Çocuğunuz sizin geleceğinizdir unutmayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir