Türkiye'deki Eğitim Sistemi
Bursa Özel Okullar Bursluluk Sınavları

Bursa Özel Okullar Bursluluk Sınavları

26 Ekim 2018 | admin | Yorum yap

Bursa özel okullar bursluluk sınavları 2017 yılında öğrenciler arasında ciddi bir rekabet yaşandı. Özel okul bursluluk taban puanları da yüksek olunca öğrenciler normalde sınavlara çalışmaya 1 yıl önceden çalışmaya başlıyorlardı ama 2015 yılında çoktan sınavlara hazırlanmaya başlamışlar. Bu durumu da hiç kimseye anlatmamışlar. Görünen o ki öğrenciler devlet okullarının sunamadığı imkanları özel okullar sununca ciddi şekilde özel okula gitmeyi arzuluyorlar.

Bursa bursluluk sınavları taban puanları neredeyse 445,000 puandan başlıyor. Zaten tavan puanlarının 500,000 olduğunu varsayarsak demek ki sadece öğrenciler değil özel okullar da ciddi bir rekabet içerisindeler demektir. Özel okullara giriş ne kadar zorsa o özel okul o kadar kaliteli eğitim veriyordur anlamına mı geliyor? Mesela İstanbul’da adını vermek istemediğim bir özel okula girmek için öğrenciler ciddi ciddi sınavlara hazırlanıyorlar. Hem de burslu filan okumak için değil. Çünkü bu bahsettiğim özel okula girmek için hem sınavlara hazırlanmanız gerekiyor hem de üzerine aylık 50,000 TL ödemeniz gerekiyor. Bursluluk sınavları Bursa ilinde durumlar farklı tabi. Burslu okuyanlar hiç bir ek ücret ödemiyorlar.

Bursluluk Sınavı Bursa

Özel okul bursluluk sınavları 2017 bursa ilinde çok zor geçmişti demiştik. Peki sadece öğrenciler için mi zorlu geçti diye düşünüyorsunuz. Eğer öyleyse kesinlikle yanılıyorsunuz demektir. Çünkü öğrenciler kadar velileriçin de zorlu bir yıl oluyor. Çocuklarının heyecanına,kaygı ve stresine ortak olan anneler aynı zamanda mutluluklarına da ortak oluyorlar. Samimi olmak gerekirse özel okul burs kazanan bir öğrenci ailesine ekonomik yük olmaktan kurtarıyor. Aileler her sene özel okullara yıllık 40,000 TL ödemekten kurtuluyor. 4 yıllık bir lise kazanan bir çocuk ailesini toplamda 160,000 TL masraftan kurtarmış oluyor. Sadece para değil elbette. Çocuğunun başarısıyla övünen ve gururlanan bir ailenin yaşamış olduğu duyguları parayla satın alamayız öyle değil mi? Öte yandan ekonomik durumu iyi olmayan aileleri de göz önünde bulunduralım. Yani madolyonun bir de diğer yüzü var. Devlet okullarında başarılı olup da özel okullarda okumak isteyenler de yok değil. Şahsen benim çocuğum olsa ve çok başarılı olsa. Üzerine bir de maddi durumum iyi olmasa ben de özel okula gitsin isterim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir