Türkiye'deki Eğitim Sistemi
Bursa Özel Okullar Bursluluk Sınavları

Bursa Özel Okullar Bursluluk Sınavları

30 Eylül 2018 | admin | Yorum yap

Bursa bursluluk sınavı sizce neden bu kadar önemli. Biz yaptığımız sosyolojik ve ekonomik araştırmalar sonucu bazı sonuçlara vardık ve bugün sizlerle bunları paylaşmak istiyoruz. Bursluluk sınavları Bursa ilimizde değil Türkiye’nin bir çok ilinde çok büyük önem taşımaktadır. Bunlardan ilki elbette ekonomik şartlar,aileler çocuklarını bir ömür boyu okutacağım ve güzel bir meslek sahibi olsunlar diye yıllarca didinip çalışıyorlar. Mesela benim gençliğimde herkes en azından bir üniversite okusun deniliyordu ama artık üniversite mezunu olmak da pek bir işe yaramıyor. İngilizce bilenler Türkiye’de pek bir önemliydi ama bakıyoruz ki artık ingilizce bilmek de pek bir şeye yaramıyor. İş verenler çok daha fazlasını istiyorlar.

Bursada bursluluk sınavları yapan okullar en çalışkan,en disiplinli ve en azimli öğrencileri istiyorlar. Eğer bu özel okullar öğrencileri güzel bir üniversiteye yerleştirebilirlerse pek tabi bu durum okulların da işine geliyor. Mesela bir özel okulun internet sayfasına girin ve bir bakın. Özel okul burs başvuruları yapacak olan öğrenci ve velileri etkilemek için ya da o özel okula gitme adayı olan öğrencileri etkilemek için şöyle yazıyorlar. ”Okulumuz Teog sınavlarında başarı gösteren 4 öğrenciye sahip ve bunlar Türkiye’de ilk 10’a girmeye hak kazandılar” başka bir sayfasında ise şöyle yazıyor ”Okulumuz üniversiteye bu yıl 100 öğrenci yerleştirdi. Hatta bunlar Türkiye’nin en iyi üniversiteleri.” Bu her 2 örnekte de anlaşıldığı üzere okul bu öğrencilerin başarısını tamamen ticari açıdan kullanmayı tercih ediyor. Buraya kadar elbette bir sorun yok. Sonuçta ülkemize halk arasındaki tabirler okuyan adamlar lazım. Hani hep büyüklerimiz derdi sınav bursa zamanı geldi. Çok çalışın ve büyük adam olun. Her ailenin,her annenin ve her babanın evlatlarına bir nasiatı vardı. Büyüyün,okuyun ve büyük adam olun.

Özel Okul Bursluluk Sınavları 2017 Bursa

Biz bu özel okulların öğrencilere ya da velilere bu yaklaşımından asla rahatsızlık duymuyoruz. Sakın bizi yanlış anlamayın. Bizim eleştiri oklarını gönderdiğimiz yer aslında ülkemizdeki eğitim sistemi. Onbinlerce veli ve öğrenci hep bir isyanda. Sürekli değişen sınav sistemleri hem öğrencilerin hem öğretmenlerin hem de velilerin ruh hallerini etkiliyor. Mesela Teog sınavına az kala bütün sistem değişti. Bütün öğrencilerin kafası karıştı ve mutsuzluk baş gösterdi. Özel okul burs kazanma hayalleri suya mı düştü derken bu arada da Milli Eğitim Bakanlığı ard arda açıklamalar yaptı. Özel okul bursluluk sınavları 2017 Bursa yılında herkes tarafından çok zor geçti. Okul yönetimi de bu durumdan pek bir muzdarip oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir