Türkiye'deki Eğitim Sistemi
Bursa Özel Okullar Listesi

Bursa Özel Okullar Listesi

9 Ekim 2018 | admin | Yorum yap

Bugün sizlere Bursa kolejleri hakkında detaylı bilgi vermek istiyorum. Malumunuz kolejler yani özel okullar devlet okullarına göre daha iyi hizmet vermektedir. Bursa Osmangazi ve Bursa Nilüfer ilçelerinde olduğu gibi diğer devlet okulları ile kolejler arasındaki farklara göz atalım. Bursa kolejleri lise başvurusunda bulunan bir aile kendi bütçesi doğrultusunda çocuğunu istediği her hangi bir özel okula gönderebilir. Buradaki faktörlerin başında okuldaki spor ve hobiler göz önünde bulundurulabilir. Devlet okulları ise çocuklarını ücretsiz okutmak isteyen velilerin tercihleri arasında yer almaktadır. Devlet okulları her çocuğun yani her bireyin en temel hakkı olan eğitimden asla para talep etmez ve edemez de. Ama bazı devlet okulları yöneticileri para talep etse de kesinlikle para vermeyiniz.

Bursadaki kolejler insanların ihtiyaçları doğrultusunda donatılmıştır. İşte tam da bu noktada bir veli çocuğunun ihtiyacı olduğu tipte bir özel okula gönderebilir. Mesela bir çocuk basketbolu çok seviyorsa,ailesi çocuğunu basket takımı olan ve basketbol sporuna ağırlık veren bir okula göndermek isteyecektir. Bir çocuğun müziğe inanılmaz derecede bir yeteneği varsa ve çocuk çok küçük yaşlardan itibaren müzik eğitimi alıyorsa,o aile çocuğunu müzik sınıfı olan ve müzik aletleri kullanma imkanı olan bir özel okula göndermek ister. Bu saydığımız tüm donanımlar Bursa özel kolejler listesinde var. Eğer bir aile şehir dışından bile gelecekse, Bursa’da her hobiye hitap eden bir özel okul bulabilir. Devlet okulları ile sadece Bursa’da değil tüm Türkiye’deki kolej ya da özel okulları kıyaslama noktasında illa ki özel okullar devlet okullarından çok daha iyi olacaktır diye bir kaide yoktur. Bu noktada eğer öğrenci velileri çok detaylı bir araştırma yaparlarsa belki de özel okullardan bile daha iyi eğitim veren bir devlet okulu bulabilirler. Ama bursadaki kolejler lise olsun anaokulu olsun donanım olarak elbette bir devlet okulundan çok daha iyidir.

Bursada Kolejler

Bursada kolejler elbette daha iyidir dedik ama eğitim sistemi olarak yani müfredat olarak Milli Eğitim Bakanlığı neyi uygulanmasını talep ediyorsa okul yönetimi ve öğretmenler onları uygulamak zorundadır. İleride çocuklar Teog ya da üniversite yerleşim sınavlarında aynı sorularla karşılaşacağı için bir özel okulun kendi programını yapıp öğrencilere müfredat dışında bilgiler vermesi o çocukların zararına olacaktır. Bunları da bursada kolejler arayışına giren tüm ailelere en baştan belirtmek gerekiyor. Bizim kulağımıza gelen bazı bilgilere göre bazı aileler yeterli araştırma yapmadıkları için ve bilgi kirliliği içerisinde boğuldukları için özel okulun müfredatının ayrı olduğu yanılgısına varıyorlar. İster kolej bursa olsun ister anaokulu ister ilkokul ister ortaokul olsun müfredat her yerde aynıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir