Türkiye'deki Eğitim Sistemi
Özel Okul Bursa

Özel Okul Bursa

1 Ekim 2018 | admin | Yorum yap

Sizce başarıya tırmanan merdivenin basamaklarını neler oluşturuyor. Düzenli çalışmak,disiplin,uykusuz 24 saat çalışmak,sürekli çalışmak ve daha da fazla çalışmak,motivasyon,hırs,azim… Evet,sizlere Türk toplumunda aslında yanlış bilinen başarı metodlarını bugün anlatmaya geldim. Yukarıda saydığım maddelerin arasına bilerek yanlış yerleştirmeler yaptım. Bursa daki okullar bazı yöntemleri yanlış uyguluyor. Özellikle bursa yatılı okullar bu konuda çok büyük bir yanlışın içerisindeler. Bugün ilk maddemiz motivasyonu ele alacağız. Motivasyon nasıl bir şey hemen anlatayım mı? İnsan iç motivasyonunu kaybederse her şeyini kaybeder. Yerden eğilip bir minik taş parçasını bile kaldırmaya üşenirse insan geçmiş olsun. İşte o his geldiği an başarısızlık kaçınılmazdır.

Bursa eğitim olarak Türkiye’deki diğer özel okullarla kıyaslayınca asla geri kalan yanı yok. Bazı egoist ve megolaman aileler çocuklarını illa İstanbul’da eğitim görmelerini istiyorlar. Halbuki eğitim dağ başında bile olur. Hatta Mahsun Kırmızıgül’ün bir filmi vardı. Bir öğretmen (filmdeki eski adı muallim) doğuda bir okula şark görevine gidiyor. Bırakın derslik ya da kitabı o köyde okul bile yok. Hatta köye giden doğru düzgün bir yol bile yok. Kar o köye bir çöktü mü aylarca yerden kalkmıyor. İşte bu noktada bursa okulları gibi bir motivasyon gelir herkese. Hatta dağdaki eşkıyalar bile yardım eder. Bu motivasyon sayesinde baştan yepyeni bir okul inşa edilir. Bu duruma tüm köylü halkı sevinir. Bursanın en iyi okulları konusundan nasıl bu noktaya geldik hemen toparlıyorum konuyu. Eğer bir öğretmende öğretme arzusu ve bir öğrencide de öğrenme arzusu varsa o zaman başarı kaçınılmaz olur. Bakıyoruz ki öğrenciler ellerinde cep telefonu ile okula gidiyor ve okulda öğretmen ders anlatırken onlar cep telefonları ile oynuyor. Sizce başarı bu şekilde gelir mi?

Bursa Özel Eğitim

Temel lise burs konusunda motivasyonu örneklerle inceledik. Sırada disiplin var. Disiplin bir öğretmenin bir öğrenciye kesinlikle bunu yap,yapma,otur,kalk ya da sürekli ağzında hayır kelimesinin çıkması değil. Bazı veliler tabiri caizse bu konuda çocuklarına işkence yapıyorlar. Çocuklarının ileride asla altından kalkamayacakları bir psikolojik tramva yaşamalarına sebep oluyor. Teknoloji fen okulları bursa bu konuda şöyle diyor; Çocuğa neyi,ne zaman ve ne için yapmaları gerektiğini öğretmek aslında disiplinin ta kendisidir. Bir öğrenci ders esnasında tuvalete gitmek istiyorsa pek tabi gidebilir ama o çocuğa güzellikle aslında teneffüste tuvalete gitmesi gerektiğini öğretmek gereklidir. İşte disiplin anlayışımız küçük bir örnekle bu şekildedir. Bunun gibi onlarca örnek verebilirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir